Opis programu

Podsumowanie programu zakończonego 6 grudnia 2017 r.

Przez ostatnie trzy lata (XI.2014 – XII.2017) program Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy wspierał pracowników żłobków i przedszkoli oraz rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych Polaków. Podkreślaliśmy rolę prawidłowego żywienia  dzieci w wieku od 1 do 6 roku życia.

6 grudnia oficjalnie podsumowaliśmy działalność programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”, dzięki któremu udało się wprowadzić pozytywne zmiany w żywieniu małych dzieci. Co udało nam się osiągnąć?

Już dzisiaj widać też realną zmianę w żywieniu najmłodszych – 93% żłobków i przedszkoli biorących udział w programie zadeklarowało wprowadzenie pozytywnych zmian w swoich jadłospisach, a 95% placówek jest zainteresowanych wzięciem udziału w podobnym programie w przyszłości. 

Zmianę na lepsze widać również  w analizie jadłospisów, którą  edukatorzy przeprowadzali  na początku i końcu współpracy w każdej placówce, przykładowo: zmniejszyła się podaż cukru i soli, za to zwiększyła ilość podawanego mleka i warzyw. W wielu placówkach temat żywienia pojawił się też na zajęciach kierowanych do dzieci, zaczęto też zwracać uwagę na problem otyłości wśród dzieci. W wielu placówkach udało się też zmienić sposób patrzenia na korzyści płynące z uczestnictwa dzieci w przygotowaniu posiłków, możliwości decydowania i niezmuszania do jedzenia.

Dalsza edukacja rodziców i w placówkach będzie możliwa dzięki dietetykom-edukatorom, którzy wzięli udział w programie i rozpoczęli własną inicjatywę – Stowarzyszenie „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”.

W trakcie trwania programu oferowaliśmy dwie opcje: rejestracja i korzystanie z materiałów oraz współpraca z edukatorem. W tej chwili dostępna jest tylko ta pierwsza:

I. Rejestracja placówki na stronie internetowej - dostęp do materiałów i buletynu

Dzięki elektronicznej rejestracji placówki do programu zyskujesz możliwość:

  1. Otrzymywania comiesięcznych biuletynów.

    Biuletyny przychodzą na maila podanego przy rejestracji. Znajdują się w nich aktualne porady i artykuły dotyczące żywienia małych dzieci. Treść biuletynów jest skierowana zarówno do placówek i dotyczy żywienia zbiorowego, jak i do rodziców. Do biuletynu dołączony jest plakat w wersji elektronicznej, który można wydrukować i powiesić w placówce do wiadomości rodziców.

  2. Korzystania z materiałów dydaktycznych.

    Po zalogowaniu się w panelu dla placówek można pobrać logo: "nasza placówka bierze udział w programie "Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy" oraz plakat informacyjny. Logotyp można powiesić np. na stronie internetowej placówki. Można również pobrać plakat informacyjny przeznaczony również do powieszenia w placówkach. W panelu jest tez możliwość dostępu do materiałów dydaktycznych oraz do biuletynów z poprzednich miesięcy. 

II. Współpraca z Edukatorem Żywieniowym.

Niestety nie ma już możliwości bezpłatnej współpracy z edukatorem. Program w tej formie trwał od listopada 2014 r. do grudnia 2017 r. 

Jak przystąpić do Programu?

1. Zarejestrować się na naszej stronie ("Zapisz placówkę")

2. Po prawidłowej rejestracji i weryfikacji przez administratora, placówka ma dostęp do materiałów na tematy zdrowego żywienia dzieci.

  Tematy, które były realizowane w trakcie trwania programu:

1. „Co to znaczy zdrowe żywienie? Ogólne zasady prawidłowego żywienia dzieci”
2. „Mocne kości i zęby, czyli rola wapnia i witaminy D”
3. „Cukier w diecie - słodzimy czy nie słodzimy?”, 
4. „Sól w diecie. Soli do woli?”
5. „Alergie na pokarm”
6. „Świeża woda zdrowia doda – na pragnienie – woda”
7. „Co robić, kiedy za dużo je? Otyłość.”
8. „Zachęcać czy nie? Kto podejmuje decyzje? Granice wyboru dziecka”
9. „Niejadek czy neofobia?”
10. „Dzieci współtworzą swoje posiłki”
11. „Jemy oczami – estetyka na talerzu”
12. „Ja sam, ja sama - czego dzieci się uczą podczas posiłku"
13. „Jakość produktów"